1/16
 SPORTS RESULTS
​​

It has been a busy busy time for the School on the sports field.  After the initial Inter-house Tournaments, the School moved to the Inter-School, Inter-District and finally the much awaited IPSC competitions.

 

It is with great pride that we present the names of our students who participated as well as the students who brought laurels for the School.  For eventually it is not just about winning, but as much about how the game was played …….

 

So well done all !!!

Inter House Football Tournament 6th June 2013

 

Prep school

Winner                                               Nilgiri

Runner up                                        Aravalli

Best Player                                       Kasan VI Nilgiri

Best Goal keeper                         Rauneq B VI Nilgiri

 

Junior School

Winner                                             Vindhya

Runner up                                      Nilgiri

Best Player                                   Yashasvi Jaiswal

Best Goal keeper                      Pradeep

 

Senior School

Winner                                            Vindhya

Runner up                                      Nilgiri

Best Player                                    Zico B

Best Goal keeper                      Raja Saravana

 

 

Inter House Cricket 2013  (Senior School)

 

Winner                                            Aravalli

Runner up                                     Sumeru

Third place                                   Nilgiri, Vindhya

 

 

IPSC Basketball (Girls U-17 years)

 

Girls team participated held at Dhakshai Army Public School, H.P

 

 

Inter District Cricket Tournament 2013

 

U-14 Boys            -              Vignesh

U-19 Boys            –            Vishal, Abraham Jose Participated

 

 

Inter School Football - 2013

 

U- 14 Boys reached Semifinal

U-16 Boys            –             Runner up

Best Players       –            M. D. Meeran

U- 19 Boys           -              Winner

 

 

IPSC Badminton – Kittur Rani Channamma Residential Sainik School (Kittur) 25th to 27th August 2013

 

U- 14 Girls 3rd Place                       Rashmika

                                                                          Krithunya

                                                                          Ria H.T

                                                                          Hiraumayee

Individual Position                       3rd Place Rashmika

Most Promising Player             Ria H.T

 

Selected for SGFI

                                Rashmika

                                Rose H.T

                                Sneha P

                                Tarika A

 

Inter District Badminton held at Trichi – 21st – 24th Aug 2013

Davis M.V, Daksh Nathani – Participated.

 

 

 District Badminton Tournament – 2013

 

  1. Girls U – 10 yrs                  Winner                                            Elizabeth Philip

  2. Girls U – 13 Yrs                  Winner                                             Ria Hormis Tharakan

  3. Girls U – 15 Yrs                  Runner up                                       Mrigya Fogat

  4. Girls U – 15 Yrs                  Winner                                              Rashmika G.B

  5. Girls U – 15 Yrs                  Doubles Runner up                 Ria and Rashmika

  6. Girls U – 17Yrs                   Runner up                                        Rashmika

  7. Girls U – 17 Yrs                  Doubles Runner up                 Rose & Tharika

  8. Girls U – 19 Yrs                  Doubles Runner up                Sithalakshmi & Rashmila

  9. Mixed Doubles Runner up                                                      Rose

  10. Boys U – 13yrs                   Runner up                                      Jawahar Rishi

  11. Boys U – 13yrs                   Winner                                            Mahi Veddanth

  12. Boys U – 17yrs                   Doubles Runner up               Davis & Daksh

  13. Boys U – 19yrs                   Doubles Runner up              Davis & Daksh

 

Davis & Daksh Represented Nilgiri District at Tamilnadu State Badminton Championship held at Trichi.

 

 

Interschool Athletics 2013 - MRC Willington    4 -7 Sept 2013

 

Nilgiri District Basketball – 2013 held at Breeks Stadium Ooty.

                U-19 Boys Runners-up

 

CBSC Sahodaya Basketball Tournament held at Suguna Pip School.

  1. U-19      Boys      -             Winner

  2. U-16      Girls       –            Runner up

 

 

 Inter School Athletics - 2013

 

  1. K.K. Abhilasha                   400mts                 3rd

  2. M. Pratheeba                       800mts                 2nd

  3. Shruthi Daga                      200mts                 3rd

  4. M. Pratheeba                       1500mts               2nd

  5. Shruthi N. Narr                400mts                 3rd

  6. Shabna Slephen               1500mts               2nd

  7. Sonali P                                    400mts                 3rd

  8. Noor Gill                                 800mts                 2nd

  9. M.G Lakshmi                      100mts                 2nd

  10. Sonali P                                100m Hurdles    2nd

  11. M.G Lakshmi                   High Jump           2nd

  12. Martin Sony                           200m                       2nd

  13. Martin Sony                       200m                      2nd

  14. Martin Sony                  Long Jump               2nd

  15. Raja Saravana             Long Jump              2nd

 

16.  Shruthi Nair                        4x400m Relay   

        Angala                                       4x400m Relay

        Sitha Lakshmi                  4x400m Relay            3rd

        Shruthi Daga                     4x400m Relay

 

17.   M.G Lakshmi                   4x100m Relay   

         Sonali P                                 4x100m Relay

         Ajooma C                             4x100m Relay               2rd

        Shabna Stephen             4x100m Relay

 

18.  Sonali P                                4x400m Relay   

        Arya N                                    4x400m Relay

        Shabna S                               4x400m Relay            3rd

       NoorGill                                 4x400m Relay

 

19.  Martin Sony                       4x400m Relay   

        Gokul P                                  4x400m Relay

        Karthik                                  4x400m Relay           2nd

       Arvind                                     4x400m R

 

 

IPSC Badminton for Boys

 

At Pestle Weed College, Dehradun -2013

25-29th September 2013

The Lawrence School U-17 team secured II position

  1. Davis.M.V                    - X

  2. Daksh.N                        -IX

  3. Dhruv.S                           -X

  4. Swaroop Kumar       -X

  5. Jacob Thomas           -IX

 

The following boys were selected for SGFI camp

  1. Davis

  2. Daksh

  3. Jacob Thomas

  4. G.T.Kishore

 

             Squash Clinic

By Dinesh Madappa, OL Batch of 1977

 

Mr. Dinesh Madappa (Level 1 coach from Newzealand) conducted a squash programme for students from 13 October – 16 October 2013.

 

81 children attended the clinic in 2 levels - beginners and advanced group.